Τζέσι Ντάγκλας
Ο Τζέσι Ντάγκλας (Jesse Douglas, 3 Ιουλίου 1897 - 7 Σεπτεμβρίου 1965) ήταν Αμερικανός μαθηματικός και βραβευμένος με το μετάλλιο Φιλντς, γνωστός για τη γενική λύση του προβλήματος του Πλατώ[11].[12]
Ζωή και σταδιοδρομία
[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]Γεννήθηκε σε μια εβραϊκή οικογένεια[13] της Νέας Υόρκης, γιος της Σάρα (το γένος Κομέλ) και του Λούις Ντάγκλας. Φοίτησε στο City College της Νέας Υόρκης ως προπτυχιακός φοιτητής και αποφοίτησε με άριστα στα Μαθηματικά το 1916. Στη συνέχεια μετέβη στο Πανεπιστήμιο Κολούμπια ως μεταπτυχιακός φοιτητής και απέκτησε διδακτορικό στα μαθηματικά το 1920[14].
Ο Ντάγκλας ήταν ένας από τους δύο νικητές των πρώτων μεταλλίων Φιλντς, που απονεμήθηκαν το 1936. Τιμήθηκε για την επίλυση, το 1930, του προβλήματος του Πλατώ[11], το οποίο διερωτάται αν υπάρχει μια ελάχιστη επιφάνεια για ένα δεδομένο όριο. Το πρόβλημα, ανοιχτό από το 1760, όταν το έθεσε ο Λαγκράνζ, αποτελεί μέρος του λογισμού των μεταβολών και είναι επίσης γνωστό ως πρόβλημα της σαπουνόφουσκας. Ο Ντάγκλας συνέβαλε επίσης σημαντικά στο αντίστροφο πρόβλημα του λογισμού των μεταβολών. Η Αμερικανική Μαθηματική Εταιρεία του απένειμε το Βραβείο Μνήμης Bôcher το 1943.[12]
Ο Ντάγκλας έγινε αργότερα τακτικός καθηγητής στο City College της Νέας Υόρκης (CCNY), όπου δίδαξε μέχρι το θάνατό του. Εκείνη την εποχή το CCNY προσέφερε μόνο προπτυχιακά πτυχία και ο καθηγητής Ντάγκλας δίδασκε το μάθημα του προηγμένου υπολογισμού. Οι δευτεροετείς φοιτητές (και οι πρωτοετείς με άριστη βαθμολογία) είχαν το προνόμιο να κάνουν την εισαγωγή τους στην πραγματική ανάλυση από έναν βραβευμένο με μετάλλιο Φιλντς.
Επιλεγμένα άρθρα
[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]- Douglas, Jesse (1931). «Solution of the problem of Plateau». Trans. Amer. Math. Soc. 33 (1): 263–321. doi: .
- Douglas, Jesse (1939). «Green's function and the problem of Plateau». American Journal of Mathematics 61 (3): 545–589. doi: . PMID 16588237. PMC 1077111. https://archive.org/details/sim_american-journal-of-mathematics_1939-07_61_3/page/545.
- Douglas, Jesse (1939). «The most general form of the problem of Plateau». American Journal of Mathematics 61 (3): 590–608. doi: . PMID 16588238. PMC 1077112. https://archive.org/details/sim_american-journal-of-mathematics_1939-07_61_3/page/590.
- Douglas, Jesse (1939). «Solution of the inverse problem of the calculus of variations». Proceedings of the National Academy of Sciences 25 (12): 631–637. doi: . PMID 16588312. Bibcode: 1939PNAS...25..631D.
- Douglas, Jesse (1940). «A new special form of the linear element of a surface». Trans. Amer. Math. Soc. 48: 101–116. doi: .
Παραπομπές
[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]- ↑ 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 www
.gf .org /fellows /all-fellows /jesse-douglas /. - ↑ MacTutor History of Mathematics archive. Ανακτήθηκε στις 22 Αυγούστου 2017.
- ↑ Dalibor Brozović, Tomislav Ladan: «Hrvatska enciklopedija» (Κροατικά) Ινστιτούτο Λεξικογραφίας «Μίροσλαβ Κρλέζα». 1999. 70061.
- ↑ 4,0 4,1 (Αγγλικά) Find A Grave.
- ↑ 5,0 5,1 montefiorecemetery
.org /interment /?id=5326592. - ↑ Τσεχική Εθνική Βάση Δεδομένων Καθιερωμένων Όρων. mub20191035468. Ανακτήθηκε στις 1 Μαρτίου 2022.
- ↑ 7,00 7,01 7,02 7,03 7,04 7,05 7,06 7,07 7,08 7,09 7,10 7,11 7,12 MacTutor History of Mathematics archive.
- ↑ Ανακτήθηκε στις 3 Ιουλίου 2019.
- ↑ jesse-douglas.
- ↑ www
.ams .org /profession /prizes-awards /pabrowse?purl=bocher-prize. - ↑ 11,0 11,1 «GREEK DICTIONARY OF PURE AND APPLIED MATHEMATICS - σελίδα 795» (PDF).
- ↑ 12,0 12,1 «Jesse Douglas - Biography». Maths History (στα Αγγλικά). Ανακτήθηκε στις 28 Οκτωβρίου 2022.
- ↑ Peter Lax, Mathematician: An Illustrated Memoir, by Reuben Hersh (American Mathematical Soc. 2014), page 102
- ↑ «Jesse Douglas (1897-1965)». www-history.mcs.st-andrews.ac.uk.
Βιβλιογραφία
[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]- Θεμιστοκλής Μ. Ρασσιάς, The Problem of Plateau – A tribute to Jesse Douglas and Tibor Rado (River Edge, NJ, 1992).
- M. Struwe: Plateau's Problem and the Calculus of Variations, (ISBN 0-691-08510-2)
- R. Bonnett and A. T. Fomenko: The Plateau Problem (Studies in the Development of Modern Mathematics), (ISBN 2-88124-702-4)
- M. Giaquinta and S. Hildebrandt: "Calculus of Variations", Volumes I and II, Springer Verlag
- Gray, Jeremy; Micallef, Mario (2008). «The Work Of Jesse Douglas On Minimal Surfaces». Bulletin of the American Mathematical Society. New Series 45 (2): 293–302. doi: .
Εξωτερικοί σύνδεσμοι
[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]Πολυμέσα σχετικά με το θέμα Jesse Douglas στο Wikimedia Commons